Słupski Ośrodek Kultury dołączył do kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem akcji jest Rzecznik Praw Dziecka.

Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat problemu przemocy wobec najmłodszych oraz promowanie odpowiedzialnego i świadomego rodzicielstwa. Zadaniem akcji jest nie tylko uwrażliwić Polaków na skalę problemu, ale także zachęcać do reagowania na przemoc, gdy się z nią spotkają. Kluczowe dla organizatorów jest wspieranie postaw obywatelskich, które przyczynią się do ochrony dzieci przed krzywdzeniem, a także promowanie systemowych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie przemocy.

W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” SOK – Teatr Rondo przedstawi uczniom słupskich szkół podstawowych (6-8 klasa) oraz ponadpodstawowych dwa spektakle:

I. Spacer po linie” Teatru Tańca Enza (reż. Agnieszka Chmielnik)

Spektakl Teatru Tańca Enza pt. „Spacer po linie” dotyka problemów zdrowia psychicznego młodzieży, ma wartość merytoryczną i wychowawczą o charakterystyce profilaktycznej. Tematyka widowiska wywodzi się z przeżyć i doświadczeń tancerek biorących udział w spektaklu „Spacer po linie”.

II. „Bul...bul...bul...” grupy teatralnej Amanita (reż. Małgorzata Burjan)

O bullyingu mówiono w kontekście „tradycyjnej” przemocy, mobbingu i agresji. Obecnie coraz częściej pojęcie to stosowane jest na gruncie szkolnym oraz w społecznościach uczniowsko-koleżeńskich. Przemoc wśród dzieci i młodzieży zyskała nowe narzędzia i niestety ma się całkiem dobrze. Scenariusz do spektaklu powstał w wyniku rozmów z grupą o ich własnych doświadczeniach. Jest pretekstem do poszukiwania odpowiedzi, w czym młody człowiek może znaleźć swoją wartość, kiedy każdego dnia spotyka się z negacją i poniżeniem.

Po każdym spektaklu odbędzie się spotkanie uczniów ze specjalistami:
pedagog-praktyk, zajmujący się działaniami przeciwko przemocy wobec dzieci i przemocy rówieśniczej oraz osobą reprezentująca wymiar sprawiedliwości.

Spektakle wraz ze spotkaniami ze specjalistami zajmującymi się przeciwdziałaniem wobec przemocy:

🗓️ 12 listopada br. - "Spacer po linie" ⏰ 10:00 i ⏰ 12:00

🗓️ 13 listopada br. - "Spacer po linie" ⏰ 10:00 i ⏰ 12:00

🗓️ 19 listopada br. - "Bul, bul, bul" ⏰ 9:00 i ⏰ 11:00

🗓️ 20 listopada br. - "Bul, bul, bul" ⏰ 9:00 i ⏰ 11:00

 

Inauguracja kampanii odbędzie się 8 października w Sejmie RP, a jej finał zbiega się z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, który przypada na 19 listopada. W tym dniu, podobnie jak w w całym kraju, budynki Słupskiego Ośrodka Kultury (Teatr Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a; Emcek, al. 3 Maja 22 i Szkoła Kultury SOK, ul. Banacha 17) zostaną symbolicznie podświetlone na czerwono, co ma przypominać o powadze problemu i potrzebie natychmiastowych działań.