Projekt „Odzyskane” Moniki Surowiec,
to wizualno-narracyjny spektakl, który łączy badania społeczne; manifest twórczości z pokazem mody kolekcji "Black Light". To wyjątkowa przestrzeń, w której moda, czas i cyrkularność splatają się w opowieść o przeszłości i zrównoważonej przyszłości. Manifest i kolekcja "Black Light" Moniki Surowiec oraz choreografia pokazu w reżyserii Agnieszki Konopki, są ze sobą ściśle powiązane.

Ich wspólnym mianownikiem jest koncepcja czasu według Rüdigera Safrańskiego – czasu odzyskanego, przekształconego.
W tym procesie czas - przestaje być linearny, a stanowi przestrzeń dla twórczej transformacji. Moda staje się miejscem, gdzie czas zatacza kręgi, a przeszłość zostaje przekształcona w przyszłość - zrównoważoną, cyrkularną, świadomą i zakorzenioną w tym, co było, lecz otwartą na to, co dopiero nadejdzie.

_____________________________

Projekt powstał w ramach stypendium kulturalnego Prezydentki Miasta Słupska.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
Obowiązują zapisy. Odbiór wejściówek w Teatrze RONDO,
tel: 59 8426349
Rezerwacja / zapis na listę również przez instagram: saintwarsaw_circularfashion oraz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
_____________________________

Czym jest projekt „Odzyskane”?

Wyobraź sobie świat, w którym nic się nie marnuje, a każda rzecz zyskuje nowe u-życie.
Projekt „Odzyskane” zaprasza do refleksji nad znaczeniem upcyklingu i mody cyrkularnej – jako aktu odzyskiwania nie tylko przedmiotów: używanych ubrań i tekstyliów, ale także idei, wartości i wspólnotowości. To powrót synergii: zapomnianych praktyk rzemieślniczych: naprawiania, przerabiania, autorskiej twórczości, ponownego użycia, budowania kultury wielorazowości, odpowiedzialności wobec środowiska.

W modzie fast fashion czas mierzony jest kolekcjami sezonowymi, zmieniającymi się trendami i ciągłym dążeniem do budowania nowych, zaktualizowanych tożsamości poprzez ubranie.
„Odzyskane” to również inspiracja i odpowiedź na wątpliwości dotyczące wpływu jednostki na zmiany klimatyczne. Upcykling pozwala zatrzymać sezonowość, szybkość, dając szansę na spowolnienie. Stając się częścią budowania autentycznej tożsamości - zarówno indywidualnej, jak i społecznej, ekologicznej - niezależnej od trendów.

Zaproszeni do projektu przez Monikę Surowiec lokalni rzemieślnicy (krawiectwo) i artyści (porcelana, malarstwo), wzbogacają go o nowe perspektywy. Ich autonomiczne, prace stają się integralną częścią kolekcji.

Dlaczego warto przyjść?

Proces "Odyskane", to więcej niż tylko przemiana fizyczna. Sama kolekcja"Black Light" to dialog między ciemnością a światłem, w którym projektantka bada, jak czerń może być punktem wyjścia dla transformacji używanych ubrań - ku nowym strukturom formalnym, odnowionym w duchu trwałości i długowieczności wymykającym się identyfikacji z konkretnym czasem czy trendami.

Pokaz choreograficzny kolekcji Black Light, to doświadczenie cyrkularności – eksploracja znaczenia czasu, form, ruchu i emocji. Manifest Moniki Surowiec stawia pytania o to, jak moda może wpływać na nasze społeczne i indywidualne postawy, oferując refleksję nad kierunkami rozwoju, kulturą i tożsamością społeczną.

Przyjdź, by doświadczyć, jak moda, twórczość, filozofia i ruch, mogą zmieniać naszą codzienność. Wybierz się w podróż ku zrównoważonej przyszłości, która zależy od każdego z nas.
_________________________

Koncepcja, scenariusz: Monika Surowiec
Choreografia: Agnieszka Konopka

Malarstwo: TANKPETROL
Porcelana: Michał Żesławski
zdjęcie plakatu: Maria Hodis
modele i modelki: Agencja More Models

_________________________

SŁOWNIK POJĘĆ

Moda cyrkularna:
model projektowania, produkcji i użytkowania odzieży, w którym ubrania są tworzone z myślą o ich ponownym wykorzystaniu, naprawie, przerabianiu lub recyklingu, aby zminimalizować odpady i maksymalnie wydłużyć ich cykl życia.

Upcykling odzieżowy:
zrównoważony proces kreatywnego przekształcania istniejących materiałów lub produktów: np. używanych, w nowe. Promuje świadome wykorzystanie zasobów i wspiera bardziej odpowiedzialne podejście do mody. Wpływa na zmiejszenie odpadów tekstylnych.

Zmiany klimatu:
globalne i długoterminowe zmiany w systemie klimatycznym, wynikające w przeważającej mierze z działaności człowieka. Skutki zmian, obejmują podnoszenie się temperatur, topnienie lodowców, ekstremalne zjawiska pogodowe i zagrożenia dla bioróżnorodności i innych granic planetarnych.

Zrównoważone podejście do mody:
projektowanie, produkowanie, użytkowanie odzieży w sposób minimalizujący negatywny wpływ na środowisko (np.naprawa, odsprzedaż), wspierający etyczną produkcję i promujący długowieczność ubrań.

Zrównoważony rozwój:
długofalowa strategia działania, która dąży do równowagi między wzrostem gospodarczym, ochroną środowiska i dobrostanem społecznym. Zakłada odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych, aby zapewnić ich dostępność również dla przyszłych pokoleń.