premiera: 19 czerwca 2018r.
scenariusz i reżyseria: Stanisław Miedziewski
muzyka: Tomasz Giczewski i Patryk Skarbek-Tłuchowski
scenografia: Jacek Szuba
choreografia: Gabriela Keller-Janus
wykonanie: spektakl obywatelski
19 czerwca 2018 w Ośrodku Teatralnym Rondo publiczność długo oklaskiwała czterdziestu aktorów po premierze przedstawienia obywatelskiego „Żony Lota”, który porusza temat antysemityzmu i masowych wypędzeń Żydów z Polski po fali protestów na uczelniach w marcu 1968 roku.
Tytuł nawiązuje do starotestamentowej, nieznanej z imienia małżonki Lota, która uciekając wraz z rodziną z zagrożonej zagładą Sodomy, pomna ostrzeżeń, spojrzała w kierunku opuszczanego miasta. Za swoje nieposłuszeństwo, a w zasadzie tęsknotę za domem, poniosła dotkliwą karę – zmieniła się w słup soli.
Podobne uczucie tęsknoty towarzyszyło wypędzonym z Polski Żydom, którzy szukając dla siebie nowego miejsca, wciąż oglądali się za opuszczanym krajem. Krajem, w którym spędzili całe swoje dotychczasowe życie.
Spektakl obywatelski, zrealizowany przez Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny i Słupski Ośrodek Kultury w ramach projektu Utraty Marcowe 16. Dni Kultury Żydowskiej w 50. rocznicę Marca ’68, dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Słupska.